Firemní večírek

Je všeobecně známé, že mezilidské vztahy významně ovlivňují produktivitu práce. Budovat dobré vztahy ve firmě a mít loajální zaměstnance by mělo být jedním z cílů vedení každé firmy.

 

Přestože firemní párty mohou na první pohled působit jako ztráta času, peněz a vynaložené energie, ve skutečnosti pomáhají motivovat zaměstnance a tmelit kolektiv.

Neformální setkání všech zaměstnanců na konci roku je vhodnou příležitostí, jak všem poděkovat za odvedenou práci v uplynulém roce a informovat je o plánech do budoucna.

Příprava firemního večírku tak, aby splnil svůj účel, není úplně jednoduchá a je časově náročná. Základem je určit finanční limit, který firma může na takovouto akci uvolnit, vybrat vhodný termín, místo a připravit program.

Neformální firemní setkání splní svůj účel pouze tehdy, pokud si z něj zaměstnanci odnesou nějaký příjemný a nezapomenutelný zážitek, o kterém mohou v práci diskutovat. Firemní večírek musí přesvědčit účastníky, aby měli chuť přijít i příště.

Firemní setkání je jedním z důležitých způsobů komunikace mezi managementem firmy a zaměstnanci a mělo by být součástí PR a marketingových aktivit firmy. Neformální a uvolněná atmosféra a příjemné prostředí mimo pracoviště usnadňují vzájemnou komunikaci

Každá marketingová aktivita je plánována a připravována tak, aby měla přínos pro firmu. Naplánovat a připravit firemní večírek je časově velice náročné, a pokud pořadatel nemá zkušenosti, těžko předem odhadne, že akce bude úspěšná. Řešením je, využít na uspořádání firemní akce služeb profesionální agentury, která má bohaté zkušenosti s realizací firemních akcí na míru a je tak zárukou úspěchu a nezapomenutelných zážitků. Mezi nejzkušenější společnosti zajišťující firemní akce nejen na Liberecku patří marketingová agentura ANERI s.r.o. z Liberce.

http://www.aneri.cz/cs/marketing/event-marketing/firemni-akce/firemni-akce-pro-zamestnance

http://www.aneri.cz/cs/marketing/event-marketing/firemni-akce/

http://aneri.cz/cs/aktualne/firemni-vecirek-/

Nezodpovědný přístup zaměstnanců k používání OOPP se nevyplácí

Zákoník práce ukládá povinnosti zaměstnavatelům i zaměstnancům v oblasti používání osobních ochranných pracovních pomůcek.

 

Povinností zaměstnavatele je poskytnout zaměstnancům takové ochranné pracovní pomůcky, které jim chrání zdraví a životy před možnými riziky na pracovišti. Poskytnuté OOPP musí odpovídat podmínkám na pracovišti a zároveň musí zohledňovat dispozice a potřeby konkrétního zaměstnance. Na základě analýzy rizik zaměstnavatel vybere vhodné OOPP a jejich používání zanese do vnitřního předpisu.

Na druhé straně pro zaměstnance tímto vzniká povinnost tento předpis respektovat a přidělené ochranné pomůcky používat. Nepoužívání ochranných prostředků může být považováno jako porušení pracovní kázně. Velký problém nastane pro zaměstnance, který nepoužije přidělené OOPP, pokud dojte k úrazu. Jestliže je prokázáno, že zaměstnanec nepoužíval přidělené ochranné prostředky v době úrazu, porušil pracovní kázeň a zaměstnavatel mu nemusí dorovnávat mzdu či jej jakýmkoli jiným způsobem podporovat.

Jedním ze základních předpokladů, aby zaměstnanci ochranné prostředky používali, je komfort jejich užívání. Pokud ochranný prostředek nebude zaměstnance v ničem omezovat a nebude jej nijak obtěžovat, je málo pravděpodobné, že jej nebude používat.

Každý pracovní úraz je problémem nejen pro zraněného zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Zaměstnavatel by tak měl svým pracovníkům poskytovat kvalitní OOPP, které zajišťují zaměstnancům maximální komfort užití.

Mezi OOPP nejvyšší kvality a vysokého komfortu nošení patří určitě všechny ochranné prostředky značky uvex. Dodavatelem kompletního sortimentu ochranných pracovních pomůcek značky uvex  v České republice je společnost UVEX Safety CZ, k.s. z Rychnova nad Kněžnou.

http://www.uvex-safety.cz/cz/kontakt/

http://www.uvex-safety.cz/cz/aktuality/tiskove-zpravy/lanky/

http://www.uvex-safety.cz/cz/aktuality/tiskove-zpravy/lanky/nezodpovedny-pristup-zamestnancu-k-pouzivani-oopp-se-nevyplaci/

Loajální zaměstnanci

Loajální zaměstnanci jsou jedním z předpokladů úspěšné firmy. Loajalita pracovníka vůči firmě závisí do značné míry na tom, jak s nimi organizace a její manažeři jednají.

 

Mezi největší aktiva firmy patří oddanost a věrnost zaměstnanců. Marketingové průzkumy, které se zabývaly vlivem loajality zaměstnanců na hospodářské výsledky firmy, došly k závěru, že loajalita zaměstnanců je jedním ze základů, při budování úspěšné firmy. Je důležité si uvědomit, že loajální zaměstnanec cítí sounáležitost s firmou a ostatními spolupracovníky, je v práci poctivý a jeho pracovní nasazení je vyšší. Loajální pracovník se cítí součástí firmy a nikdy nepoškodí její zájmy.

Loajalitu zaměstnanců nejvíce ovlivňuje chování manažerů. Odpovědný manažer musí být pro zaměstnance příkladem, musí dodržovat zásady firemních hodnot a musí se zaměstnanci komunikovat. Zejména otevřená a srozumitelná komunikace je základním prostředkem při budování loajality zaměstnanců. Zaměstnanci firmy by měli být informováni o záměrech a strategii firmy. Manažeři by měli být ochotni se zaměstnanci diskutovat o jejich problémech a umět naslouchat jejich připomínkám a názorům.

Zaměstnanci firmy mají různé vlastnosti a různé chování. Někteří mají vrozený respekt k autoritám, ale řada pracovníků takovouto vlastností nedisponuje. Firma ale potřebuje loajalitu všech zaměstnanců. Proto je na místě, aby vedení firmy všechny zaměstnance vhodně motivovalo a tak podpořilo jejich loajalitu.

Jak budovat loajalitu zaměstnanců, jak s nimi komunikovat a jaké marketingové aktivity podpoří vztah zaměstnanců k firmě, poradí odborníci marketingových firem. Jednou z velmi zkušených marketingových agentur s dlouholetou praxí, bohatými zkušenostmi a referencemi je určitě společnost ANERI s.r.o. z Liberce

http://www.aneri.cz/cs/marketing/event-marketing/

Kvalitní zabalení produktů pomůže k lepšímu prodeji

Prodej dokáže významně podpořit správné balení zboží a kompletace různých prodejních setů. Pokud jste z Prahy, Žatce a okolí, můžete využít službu zabalení zboží Praha. To obnáší i sestavování dárkových setů, tvorbu obalů a etiket, polepování zboží, přebal zboží podle přání zákazníka nebo vkládání návodů. Zabalení na míru pomůže zboží lépe prodat. Obal reprezentuje a zároveň chrání produkty před poničením při přepravě a skladování. A samozřejmě dobře zabalení zboží vypadá lákavěji a zákazník po něm sáhne přednostně. Pokud tedy vaše zboží čeká přeprava a skladování, bez vhodných obalů se zkrátka neobejdete.

Nechte si zabalit zboží v Žatci a Praze

Využijte služeb balení zboží Praha nebo Žatec. Jelikož kompletace výrobků a jejich balení zabere dost místa, jsou potřeba optimální prostory. Těmi každý nedisponuje. Využijte pobočku firmy na Zličíně nebo v Žatci. Firma Balino si poradí i s propagačními nebo reklamními akcemi pro zákazníky, kterých je obalová technika nezbytnou součástí. Prodejní akce se mohou týkat jak drobných, tak i větších výrobků. Mnohdy se využívá foliování zboží, které umožní k sobě zabalit několik věcí dohromady. Vytvoříte tak lákavé prodejní balíčky, dárkové sety nebo přiložíte propagační materiály. Příkladem mohou být časopisy, které k sobě mají přiložen druhý časopis zdarma nebo dáreček pro čtenáře. Využití je nejen u tisku, ale i u potravin nebo kosmetiky.

Důkladné zabalení poslouží pro skladování, dopravu i prodej

Zákazníci rádi dostanou něco jako bonus, a toho je třeba využít za pomoci foliování zboží Žatec a Praha. Věci je třeba úhledně zabalit a připravit je pro skladování, dopravu a prodej. Nejčastějšími úkony jsou polepování etiketami, vkládání do sáčků, balení do krabic nebo zatavování do folií. K obalovému materiálu patří také kartonové krabice, výplně do krabic a palety. Jen tak se věci nepoškodí. Kompletace a zabalení zboží vyžaduje hodně ruční práce.

Luxusní kravaty mužům sluší

Součástí společenského obleku je u mužů i kravata. Každý muž by měl vlastnit společenský oblek, několik košilí a klasických kravat. Je pak vybaven pro různé formální akce. Vázanky se vyvinuly z šátků okolo krku, které nosili muži ve středověku. Vznikly postupem času kravaty, jak je známe dnes. Chudší muži nosili vázanky z ne příliš příjemných materiálů, ti výše postavení si mohli dovolit hedvábí nebo bavlnu. Dokonce existovala funkce kravatiéra, který pomáhal mužům u dvora s vázáním a finální úpravou kravaty. Dodnes platí hedvábné kravaty za nejluxusnější a nejkrásnější. Luxusní kravaty se dnes ale vyrábí nejen z pravého hedvábí, ale i z umělého. Výsledek je velmi podobný a pěkný. Dobře vypadají i kravaty z mikrovlákna.

Vázanky jsou klasikou pro formální události

Vázanky už vypadají po dvě stě let téměř stejně, vážou se do typického uzlu. Mění se módní barvy a také to, jak úzké kravaty jsou v módě. Staly se součástí tradičního společenského obleku. Muži, kteří kravaty nosí, jsou považováni za důvěryhodnější a finančně úspěšnější. Určitě tedy stojí za to si jich pár pořídit. I v některých zaměstnáních je oblek a kravata nutností. Někdy jsou na místě i reklamní kravaty jako součást stejnokroje. Určitou variantou kravaty jsou motýlky. K dalším ozdobám patří kapesníčky. Pro malé hochy se vyrábějí pěkné dětské kravaty v mnoha barvách.

Módní a slušivé úzké kravaty

Kravatami se dnes zabývají také přední světoví návrháři. Jejich podoba totiž podléhá módním trendům. Důraz je kladen na tvar, barvu, délku, šířku i podobu uzlu. V módě jsou poslední dobou spíše úzké kravaty, které sluší mužům mladším i starším. Mezi barvami vedou vínové, antracitové nebo tmavě modré úzké kravaty. Skvěle se kombinují s obleky i košilemi a vypadají dobře v každé situaci, formální i méně formální.

Kravaty- elegantní doplněk nejen k obleku

Klasická kravata je tradiční součástí pánského obleku. Jde o výbavu, která nesmí chybět žádnému muži. Kravaty vypadají elegantně a pro některé příležitosti jsou přímo vyžadovány. Někdy je lze nahradit motýlky. Mohou mít mnoho podob. Některé se hodí spíše pro formální akce, jiné na večírky. Dnes je obrovský výběr, takže není problém najít vhodný doplněk do obleku na svatbu, pohřeb, promoci, oslavu i firemní večírek. Nejčastější volbou mužů pro společenské události je bílá košile a tmavý oblek. Vázanka pak celek oživuje a doplňuje. Pěkné je, když se muž sladí se svou partnerkou, například s jejími šaty. Pro muže jsou klasické kravaty jedním z mála možných doplňků do společnosti, spolu s kapesníčky do obleku, páskem nebo hodinkami. Kravata sluší každému. O motýlcích se to úplně říci nedá, ty se navíc nehodí úplně pro každou příležitost.

Luxusní kravaty různých střihů

Pokud vhodně zvolíte kravatu, zalichotí vaší postavě. V módě jsou dnes především úzké kravaty. Ty svou vertikální linií zeštíhlují a prodlužují postavu, dále také zakrývají košilové knoflíky. Pokud je navíc muž vysportovaný a má pěknou postavu, velmi lichotí. Skvělou volbou jsou vždy luxusní kravaty z hedvábí, ať už pravého, nebo umělého. Jsou krásné, odolné, příjemné a dlouho vydrží pěkné. Díky pevné proložce jde u kvalitní kravaty vytvořit slušivý a pevný uzel. Zkrátka s hedvábnou kravatou chybu neuděláte. Nejste si jisti výběrem barvy? K bílé košili si můžete vzít téměř jakoukoliv kravaty, moderní jsou dnes třeba vínové nebo modré úzké kravaty. Pokud se chystáte na opravdu formální příležitost, sáhněte raději po kravatě široké.

Výběr kravaty pro různé příležitosti

Pro většinu událostí je ale výběr zcela individuální. Navíc pro méně formální příležitosti je možné si zvolit i výraznější vzory a barvy. Pro party a večírky se hodí i extravagantnější modely, které byste si běžně obléci nemohli. Vyrábějí se i krásné dětské kravaty pro malé chlapce v pěkných barvách. Nosit se dají i reklamní kravaty, a to buď v práci jako součást stejnokroje, nebo i jen tak.

Přístroje z geoobchodu pro stavitele i geodety

Kvalitní, přesné a odolné přístroje jsou nezbytností v mnoha profesích. Je tomu tak i v geodezii a stavebnictví, zde jsou přesné výsledky nezbytností. Není problém sehnat pomocníky proměření ve vysoké i průměrné kvalitě, záleží jen na vás, kolik chcete investovat do této techniky, a jak často ji budete využívat. Jestliže potřebujete nějakou pomůcku jednorázově, zkuste si ji vypůjčit. Ale jestliže uvažujete o koupi, navštivte Geoobchod. Najdete zde vše možné i nemožné, například moderní GPS navigace nebo GPS mapy. Jedná se tedy nejen o pomůcky k práci, ale i k provozování různých koníčků.

Vytyčení roviny i úhlů

Základními kroky ve stavebnictví je vyměření vodorovné roviny a také přesné vytyčení výškových i vodorovných úhlů. Bez těchto kroků se nejde nikam pohnout. Rovina se vyměřuje pomocí optických nivelačních přístrojů, nebo nověji i pomocí digitálních nivelačních přístrojů. Jedná se o úplný základ v tomto oboru. Tradiční pomůckou pro zaměření úhlů jsou teodolity. Problémem nejsou ani prostorové souřadnice. Jejich význam je především v geodezii. Totální stanice je elektronickou pomůckou, vybavenou světelným dálkoměrem, pro zaměření úhlů. Zkrátka je hodně věcí, které usnadní práci.

Laser pro přesnost měření

Pro přesné měření se hodí laser. Díky kvalitním stavebním laserům je přesné zaměření hračkou. Vytyčit se s nimi dají potřebné vzdálenosti a body přesně a navíc rychle. Koupit se dají různé modely, profesionální i hobby. Mezi základní typy patří lasery rotační, křížové, nivelační i další. Určitě se vyplatí zainvestovat do kvality. Pokud potřebujete přístroj jen jednou nebo párkrát, a nechcete investovat, raději si jej vypůjčte. Tradiční pomůckou pro měření vzdáleností jsou měřící kolečka, ať už mechanická, nebo digitální.

Hejtman Jiří Rozbořil slavnostně podepsal Regionální sektorovou dohodu pro Olomoucký kraj, která pomůže vyřešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků v elektrotechnických oborech

Podpis RSD pro Olomoucký kraj_12Dne 20. května 2015 podepsal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil Regionální sektorovou dohodu pro Olomoucký kraj v oblasti elektrotechniky. Spolu s ním dohodu stvrdili svým podpisem také ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci Jiří Šabata, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Jiří Holoubek, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář a předseda Regionální rady odborových svazů Českomoravské konfederace odborových svazů Olomouckého kraje Jiří Šafář.

O den později se pak k regionální sektorové dohodě připojili realizační a výkonní partneři z řad významných zaměstnavatelů, institucí a škol.

Hlavním cílem regionální sektorové dohody je vytvořit spolupracující prostředí všech aktérů, kteří mohou pozitivně ovlivnit vývoj vedoucí k dostatku elektrotechnicky vzdělaných pracovníků na trhu práce, v souladu s potřebami firem. Nepříznivý stav, kdy místní dodavatelé pro elektrotechnický průmysl hlásí kritický nedostatek potřebných pracovníků, vznikl především proto, že v roce 2013 ubylo absolventů elektrotechnických oborů na úkor nového oboru „Informační technologie“ ze skupiny Informatické obory. Druhým důvodem pak je to, že v kraji existuje významná disproporce mezi požadavky zaměstnavatelů a reálnou možností vzdělávacího systému.

Aktéři Regionální sektorové dohody pro Olomoucký kraj si proto definovali několik opatření, jejichž pomocí docílí nápravy této situace a elektrotechnický průmysl veřejnosti ukáží jako perspektivní a prosperující odvětví. K těmto opatřením patří zejména zvýšení zájmu žáků základních škol o elektrotechniku, užší propojení zaměstnavatelů a středních škol a podpora Olomouckého kraje a Úřadu práce ČR.

Výkonnými partnery regionální sektorové dohody, kteří budou zodpovídat za realizaci stanoveného akčního plánu, jsou vedle Krajského úřadu Olomouckého kraje, Úřadu práce ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Krajské hospodářské komory významné firmy jako např. ČEZ, Siemens, odštěpný závod Elektromotory Mohelnice, Miele technika, SSI Schäfer, SIGNALBAU, M.L.S. Holice, Pars nova, Behr Bircher Cellpack BBC Czech, MUBEA – HZP, Mubea IT Spring Wire, ELZACO nebo PAS Zábřeh na Moravě. Zavzdělávací instituce se pak k dohodě připojují SŠ železniční, technická a služeb v Šumperku, SPŠ strojnická Olomouc, SŠ technická a obchodní Olomouc, Centrum uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje, SŠ elektrotechnická Lipník nad Bečvou, SPŠ Přerov, SŠ technická a zemědělská Mohelnice, SPŠ elektrotechnická v Mohelnici, VOŠ a SPŠ Šumperk, SOŠ průmyslová a SOU strojírenské v Prostějově, VOŠ a SOŠ automobilní Zábřeh a VOŠ a SPŠ elektrotechnická Olomouc. Je ovšem nutno dodat, že sektorová dohoda je právně nezávazný a otevřený dokument, k němuž je možno se kdykoliv připojit a vyjádřit tak svou vůli spolupracovat na plnění dohodnutých opatření.

Zástupci výše uvedených zaměstnavatelů a škol se při diskusi shodli na potřebě systémového řešení situace odborného školství, změně jeho financování a důrazu na pozitivní medializaci technických oborů. Za zaměstnavatele vyjádřil názor jednatel společnosti MUBEA – HZP Štěpán Urbanec: „Odborné školy, které mají mnohem vyšší náklady na výuku, související s novými technologiemi, strojním vybavením a  materiálem, jsou financovány stejným způsobem jako školy, jež tyto náklady nemají, např. gymnázia nebo ekonomické školy. Tento způsob financování nepřispívá k udržení kvality výuky a kvalitních studentů na těchto odborných školách. Považujeme za nutné, aby došlo ke zvýšení prestiže odborných profesí.  Dokud nebudou lidé vědět, že v profesi seřizovače nebo kvalifikované obsluhy stroje mohou mít zajímavou kariéru, budou se technické obory, zvláště pak učební, neustále potýkat s nedostatkem absolventů.“ Svůj postřeh doplnil i jednatel firmy ELZACO Jiří Vénos: Malé a střední podniky stojí tak trochu stranou a nejsou moc vidět, přitom je mnoho takových, v nichž pracuje řada nadšených a šikovných zaměstnanců. Přál bych si, aby regionální sektorová dohoda pomohla i k jejich zviditelnění.“

Hejtman Jiří Rozbořil při příležitosti podpisu Regionální sektorové dohody pro Olomoucký kraj v oblasti elektrotechniky poděkoval všem zúčastněným za to, že se sami chtějí podílet na tolik potřebné nápravě vzniklého stavu. „Mým hlavním přáním je, aby si absolventi elektrotechnických oborů chtěli najít uplatnění v tomto odvětví, a aby v něm zůstali a vyvíjeli se, protože si to tento obor i zaměstnavatelé v našem kraji zaslouží,“ doplnil.

Jiří Holoubek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, který projekt sektorových dohod spolu s Českomoravskou konfederací odborových svazů inicioval, dodal, že o nepříznivé situaci na trhu práce a nedostatku kvalifikovaných pracovníků se mluví již mnoho let, v podobě regionální sektorové dohody ale konečně získáváme účinný nástroj řešení. „Úzká spolupráce a komunikace Krajského úřadu, Úřadu práce, firem a škol není úplně běžnou praxí, a proto si vážím toho, že v Olomouckém kraji se to podařilo. Díky ní budou mít zaměstnavatelé zajištěny absolventy škol s praxí a bez okamžité potřeby dalšího proškolování, což se příznivě odrazí i na následném růstu regionální ekonomiky,“ řekl.

Předseda představenstva Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář sdělil, že jakákoli aktivita, která podpoří technické školství a technické obory a zajistí kvalifikované zaměstnance pro podniky, které se významně podílejí na rozvoji Olomouckého kraje, je více než vítána.

Regionální sektorová dohoda pro Olomoucký kraj vznikla v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Pracovní místa moravskoslezský kraj na kvalitním pracovním portále

Jak najít to pravé zaměstnání? S prací je dnes potíž. Mnoho lidí je evidovaných na úřadech práce a nemůže se pro ně nic příhodného nalézt. Kdo ale opravdu pracovat chce, většinou nějaké zaměstnání najde, i když třeba na nižší úrovni, než je jeho vzdělání a profese. Lepší než sedět s rukama v klíně je ale něco dělat. Zároveň se člověk potřebuje nějak uživit a zaplatit účty.  Pokud hledáte novou práci, vězte, že zaměstnání nenabízejí pouze úřady práce, využít můžete pracovní veletrhy, dny otevřených dveří ve firmách, rozhodit sítě po svých známých a kamarádech, a rovněž využít internetovou inzerci. Samozřejmě je zde i inzerce tištěná, té už ale pomalu odzvonilo. Volná pracovní místa morava mají své pevné místo na internetu, stačí pořádně hledat.

Dobrá příprava k pracovnímu pohovoru

Někdy se člověk musí smířit s tím, že se za prací přestěhuje, ale v dnešní době nejde ani o nic neobvyklého. Obzvláště, pokud chcete zůstat ve svém oboru. Někdy jsou takovéto přesuny i v rámci jedné firmy. Internet je jedním z nejefektivnějších a nejvyužívanějších médií při hledání obživy. Různé pracovní portály nabízejí pracovní místa moravskoslezský kraj a také v dalších krajích. Portál Pracunas přináší snadné a intuitivní vyhledávání, množství informací a pomůže vám zorientovat se na trhu práce, ať už jste odkudkoliv. Zajímá vás, jak odpovídat na záludné otázky při pracovním pohovoru? Přečtěte si přínosný článek. Na volná pracovní místa připadá mnoho uchazečů, a proto musíte udělat vše pro to, aby si vybrali právě vás.

Dejte si záležet na životopise

Nabídka práce ostrava, opava a v dalších větších moravských městech vám umožní najít to své vysněné místo, nebo se mu alespoň přiblížit. Abyste měli větší šance pro pozvání na pohovor, dejte si záležet na svém životopisu a také na dopisu, který k odpovědi přikládáte. Pokud tyto dvě věci dobydete, pravděpodobně se vámi už nikdo zabývat nebude a pozvání na pohovor nepřijde. Na pracovní místa bruntál a ostatní čeká řada uchazečů, takže se sebe musíte vydat to nejlepší. Pokud nevíte, jak správně napsat životopis, nechte si poradit od odborníků. Vyplatí se to.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek podepsal Sektorovou dohodu pro chemii

Dorost pro chemický průmysl

Právě pod tímto názvem byla zpracována a připravena Sektorová dohoda pro chemii, kterou podepsali představitelé prvních strategických a výkonných partnerů.

Sektorová dohoda pro chemii „Dorost pro chemický průmysl“ vznikla jako jedna z osmi sektorových dohod s podporou Evropského sociálního fondu v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“, realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Jako první připojil svůj podpis pod tento významný strategický dokument ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a vyjádřil tak podporu cílům a opatřením stanoveným v sektorové dohodě, která se se orientuje do těchto oblastí:

- Podpora odborného školství v oblasti chemie
-
Propagace chemie na základních školách
-
Popularizace chemie formou prvotního seznámení v předškolních třídách mateřských škol
-
Chemie včera, dnes a zítra.

Na zasedání představenstva Svazu chemického průmyslu ČR dne 16. dubna 2015 následně podepsali dohodu jménem svých organizací, které se staly strategickými partnery, prezident SCHP ČR Petr Cingr, předseda odborového svazu ECHO Zdeněk Černý, generální ředitel Spolku pro chemickou a hutní výrobu a.s. Daniel Tamchyna a Tomáš Hrodek, jednatel společnosti Lach-Ner s.r.o.

Pod sektorovou dohodu se již podepsali také první výkonní partneři – Synthesia a.s., Střední průmyslová škola chemická Pardubice, Lach-Ner s.r.o., Hexion a.s., Spolek pro chemickou a hutní výrobu a.s., Lovochemie a.s. a SYNTHOS Kralupy a.s.

Sektorová dohoda pro chemii má přímou vazbu na připravovanou Národní dohodu a 5 regionálních sektorových dohod, z nichž dvě vznikly v tradičních baštách chemického průmyslu, tedy v Ústeckém a Pardubickém kraji, a ve Zlínském kraji je zpracována dohoda o podpoře gumárenského a plastikářského průmyslu. S těmito kraji je předjednána vzájemná podpora a podpis SCHP ČR jako partnera regionálních sektorových dohod. Připravované regionální dohody na podporu plastikářského průmyslu v Plzeňském kraji a v kraji Vysočina s námi spolupracují v oblasti chemie zatím jen zprostředkovaně v rámci soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“, ale zjišťujeme možnosti, jak vzájemnou spolupráci dále rozšířit.

Ke dnešnímu dni se týmu Sektorové dohody pro chemii podařilo projednat zapojení celkem 24 strategických partnerů a 33 výkonných partnerů. Výkonní partneři přibývají každý den a jejich konečné číslo budeme znát 11. června 2015 – v den, kdy se v Pardubicích uskuteční třetí finále celostátní soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“. Předpokladem však je, že k sektorové dohodě jako k otevřenému dokumentu na bázi gentlemanské dohody se postupem času připojí i další organizace, které chtějí pracovat ve prospěch přípravy dorostu pro chemický průmysl. Společný přístup zdůrazňuje význam řešeného problému, vytváří platformu pro pravidelnou komunikaci a přispívá k tomu hlavnímu – pozvednutí zájmu mladé generace o chemii jako budoucím povolání.