Mostové jeřáby a vrátky na dálkové ovládání

Celý život jsem pracoval ve velké firmě, vyrábějící průmyslové stroje, u mostového jeřábu.  Jak o tom ale lidi už několik let mluví, je krize a míst ve firmách ubývá. Byl jsem tedy nucen opustit pracoviště. Už jsem ani nedoufal, ale snad to bylo seslané přímo z nebe, přijali mě jinam. To ale není ta věc, o kterou se chci s vámi podělit. Chtěl bych vám tady ve stručnosti říct, co jsem zde objevil za skvělé zlepšováky. Poprvé v životě jsem se totiž setkal s jeřábem na dálkové ovládání s dotykovým displejem. Bylo to pro mě překvapivé. Dokonce mi bylo řečeno, že existují i vrátky s elektronickými systémy!

Samozřejmě, už jsem o tom něco slyšel a četl, ale ještě nikdy jsem se nesetkal s portálovým jeřábem, co by se za ním nemuselo pobíhat. Byl jsem poučen, všechno jsem si bezpečně vyzkoušel a chvíli nadával na nesmyslnost takovéhoto složitého vynálezu, ale hned druhý den, kdy už jsem si na odlišné ovládání zvykl, jsem si uvědomil spoustu možností, které tato technika přináší. Je to vážně super!

Člověk může klidně stát v hale na jednom místě (pokud dobře vidí) a jeřáb se sám pomocí příkazů, které jsou mu posílány elektronicky, pohybuje. Já si můžu v klídku přejít tou nejkratší a nejpohodlnější cestou bez dobíhání kabelu, který se všude zamotává a je akorát k vzteku. Ovládání je opravdu snadné, člověk rychle pochopí, kde kliknout, aby se hák začal pohybovat směrem k zemi. Potom na něj s několika dalšími lidmi bezpečně připojíme řetěz a už se těžký náklad začíná zdvihat.

Řekl jsem si, že se musím trošku informovat i o těch lanových navijácích. Ano, je to velice zajímavá věc. Jak jistě všichni dobře vědí, používají se hlavně na stavbách nebo při opravách na domech. Řemeslník dole naloží náklad a ten je vytažen nahoru (např. na střechu), zde ho další lidé vyloží a můžou s ním pracovat. Ovšem modernizace, která se týká dálkového ovládání, je velmi užitečná. Do teď totiž musel stát jeden muž dole a ovládat vrátek ovladačem, který ho neustále předurčoval k bytí v naprosté blízkosti. Hrozilo také přeštípnutí, a pak zdlouhavá výměna kabelu. Teď dole tento člověk vůbec nemusí být. Muži, kteří nahoře vykládají náklad, dostanou do ruky ovladač a v klidu zvládají ovládat lanový kladkostroj sami. Ještě tato technologická zařízení nejsou tak známá, ale fandím jim, aby prorazila. V Česku jsou nyní k dostání hlavně výrobky firmy Camac a Geda.

Zajímal jsem se, jak je to s instalací dálkového ovládání u jeřábů a opravami těchto přístrojů. Bylo mi řečeno, že velké poruchy jsou vzácné. Když však posledně se zařízením problémy byl, vedení zkontaktovalo firmu Pireos, která tu už dřív prováděla servis. Trvalo necelý den, než tři specialisté z této firmy problém odhalili a vyřešili. Pracovali, dokud nebylo všechno zase v pořádku, žádné zbytečné průtahy, žádné placení za nic. Jeden z nich tady prý byl po nějaké době ještě znovu – někdo od nás nechal ovládání na nevhodném místě a displej se záhadně rozbil -, „Pireosák“provedl rychlou výměnu a bylo po starostech.

Jsem moc rád, že jsem se dostal právě sem, pracuji v poměrně těžkých podmínkách a už taky nejsem nejmladší. Takto mám práci maximálně možně ulehčenou. Doufám, že budu mít to štěstí zůstat tu až do důchodu, ale v dnešní nejisté době člověk nikdy nemůže vědět, nezbývá než věřit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>