Obchodování s kávou ve světě

Nejvýznamnější světovou komoditou je ropa. Hned za ní je na druhém místě káva. Ročně se na světě vyrobí více než 7 mil. tun kávy. Káva dává práci půl miliardě lidí. Světová úroda se však rok od roku liší, tyto rozdíly ovlivňuje řada faktorů. Jedním z hlavních je samozřejmě příroda, resp. podnebí, ale důležitou roli hraje i zde světová politika. Objem produkce i cena kávy se určuje podle obchodně politických zájmů producentů i spotřebitelů. Sklizeň kávy se každý rok liší i kvalitativně. Snaha stabilizovat objem produkce a cenovou hladinu a zmenšit kolísání těchto hodnot vedlo v roce 1962 ke vzniku Mezinárodní smlouvy o kávě – tzv. „Dohody o kávě“, která se každý rok obnovovala. Cílem dohody bylo řízením dosáhnout rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou kávy. Ale požadavky obou stran – producentů i spotřebitelů se ukázaly být příliš odlišné a tak se v roce 1989 stala káva volně obchodovatelnou komoditou.

Obchodování s kávou má ale i negativní stránky. Kvůli tomuto nápoji bylo a v některých afrických či jihoamerických zemích stále je zachováno otroctví. Na kávových plantážích dnes pracuje dokonce přes 80 mil. dětí, z toho většina celodenně, tudíž bez možnosti školní docházky. I proto se jedním z fenoménů posledních let ve světě a již i u nás stal fair trade obchod. Jedná se o organizované sociální hnutí, které prosazuje, aby pěstitelé, sběrači a pražiči dostali za kávu zaplacenu spravedlivou cenu a jejich dalším cílem je zákaz dětské práce.

Vše o kávě najdete na www.skvela-kava.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>