Světlo na konci tunelu na trhu práce představuje Národní dohoda, sektorové dohody i regionální sektorové dohody

Logolink_SD

Využití jedinečného nástroje pro nápravu neuspokojivé situace na trhu práce v České republice v podobě Národní dohody, sektorových dohod a regionálních sektorových dohod, za jehož tvorbu zodpovídá Svaz průmyslu a dopravy ČR s Českomoravskou konfederací odborových svazů, postoupila do další fáze.

K Národní dohodě byla zpracována podrobná důvodová zpráva objasňující výběr klíčových témat, jejichž řešení považují zaměstnavatelé za kritické. Na tato témata pak navazují akční plány, v nichž jsou specifikována opatření nezbytná pro nápravu současného stavu. Všechny podklady byly po interním připomínkovacím procesu ze strany projektového vedení, partnera projektu a zaměstnavatelů sdružených v sektorových radách, zaslány k externí oponentuře navrhovaných opatření odvětvovým a odborovým svazům.

Potěšující zprávou je, že v Národní dohodě jsou navržena konkrétní opatření, jež podporují aktivity obsažené v Reformě školství, učňovského a technického vzdělávání, kterou zpracovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.   

Ke 30. listopadu 2014 odevzdaly tvůrčí týmy také prvotní návrhy všech sektorových a regionálních sektorových dohod. Tyto návrhy posoudí vedení projektu jak z hlediska metodického, tak především z pohledu konkrétnosti a realizovatelnosti definovaných opatření. Následně postoupí sektorové dohody a regionální sektorové dohody do další etapy, v níž budou upřesňovány a dojednávány jednotlivé aktivity, ke kterým se zaváží jednotliví aktéři ze strany zaměstnavatelů (případně zaměstnavatelských svazů), škol a dalších vzdělávacích institucí, krajských samospráv a Úřadu práce ČR. Po této precizaci bude již začátkem roku 2015 přikročeno k projednávání s relevantními partnery a podepisujícími stranami.

Dalším cílem projektu s názvem „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ je posunout, a to zejména kvalitativně, strukturu Národní soustavy povolání. Proto byli ve spolupráci s Fondem dalšího vzdělávání vybráni experti z jednotlivých odvětví, jejichž úkolem bylo provést inventuru a případnou revizi stávajících jednotek práce a dopracovat nové jednotky práce. Do konce tohoto roku by měly být zaslány zpracované jednotky práce ke kvalitativnímu posouzení zaměstnavatelům.

Více informací naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz a www.spcr.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Socialnidialog. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>