Meteorologická nuda minimálně týden

Počasí ve střední Evropě po delší době začíná ovlivňovat stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu, která přinese převažující inverzní charakter počasí. S tímto počasím jsme se setkali v delším trvání naposledy na podzim loňského roku, od té doby panovalo buďto teplejší J/JV či chladné, avšak nikoli mrazivé JZ/Z proudění s cyklonálním počasí, tj. s postupem jednotlivých frontálních vln nebo oblastí nízkého tlaku vzduchu ať už od jihu nebo častěji od JZ/Z. Jen přechodně panovalo mrazivé počasí s přílivem mrazivého vzduchu od S/SV, stále se jednalo ovšem o pravou zimu na horách a spíše občas zimní ráz počasí v polohách nižších. V nadcházejících dnech očekáváme v oblasti vysokého tlaku vzduchu teploty přibližně srovnatelné nebo při slunečném počasí na horách i v průběhu dne o něco málo vyšší, v noci tam bude ovšem výrazněji mrznout – dnes klesly teploty při vyjasnění v šumavských kotlinách na -15 až -18°C. V nížinách bude doznávat teplota při této situaci tradičně menších změn během dne.

Žádné srážky, tzv. „meteorologická nuda“ minimálně týden

Anticyklonální počasí a ještě k tomu v podzimním nebo zimním období je pro meteorology velmi nezáživné, což je zřejmě docela veřejně známo. Další dny ovšem takové počasí přinesou. Modely nepředpokládají kromě mrholení z nízké oblačnosti žádné srážky. V nížinách to bohužel nebude v této době znamenat ještě slunečné počasí, ale většinou zatažené. Lze tedy konstatovat, že v nižších polohách spatříme mnohem více sluníčka za situace, kdy se střídají jednotlivé frontální vlny. To se dokáže oblačnost mezi nimi protrhat i na jasno a v některých případech vydržet maximálně polojasno i celý den  - takových příkladů najdeme v uplynulých dnech mnoho, jmenujme ale zejména 10. ledna 2015, kdy díky slunečném počasí mezi teplou a studenou frontou bylo také velmi teplé počasí a maxima dosahovala 10 až 15°C, takové teploty nyní v inverzi rozhodně očekávat nemůžeme. Pod oblačností je možno očekávat maxima nejčastěji od 0 do 5°C, tj. od 10°C nižší než před měsícem. Pravdou je, že panovalo silné proudění a znamenalo značné poryvy větru též po delší době na většině území.

Vrátí se ještě zima do nížin?

Pravděpodobnost, že zavládne pravé zimní počasí ve všech polohách se postupně s ubývajícími dny měsíce února snižuje. Krátká zimní epizoda není vyloučena ani v první polovině března, každopádně pravděpodobně jejího výskytu je poměrně nízká. Dlouhodobé statistické prognózy slibují mírné ochlazení na konci února a na počátku března, zda bude tak výrazné aby zavládly i v nižších polohách celodenní mrazy a také zda bude spojené se srážkami je zajisté otázkou.

Předpověď počasí na týden – stručně:

St 11.2.: oblačno mlhy, min. +2/-2/-5°C, max. 2/6°C

Čt 12.2.: oblačno mlhy, min. -1/-3/-6°C, max. 3/7°C

Pá 13.2.: oblačno mlhy, min. +1/-3/-6°C, max. 1/5°C

So 14.2.: oblačno mlhy, min. 0/-4/-7°C, max. 1/5°C

Ne 15.2.: oblačno mlhy, min. +2/-2/-4°C, max. 1/5°C

Po 16.2.: oblačno mlhy, min. +1/-3/-5°C, max. 3/7°C

Út 17.2.: oblačno mlhy, +2/-2/-4°C, max. 3/7°C

St 18.2.: oblačno mlhy, min. +2/-2/-4°C, max. 4/8°C

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>