Špenát a zrak

Špenát nás dokáže ochránit před makulární degenerací. Makula (žlutá skvrna na sítnici) odpovídá za centrální vidění, důležité pro práci zblízka, jako je psaní, šití nebo rozlišování vzdálených objektů a barev. Bohužel téměř 20 % pětašedesátníků trpí nějakou formou věkem podmíněné změny makuly. V 90 letech přibližně 60 % bělošské populace postihuje VMD. Navíc neexistuje účinná léčba, takže se musíme zaměřit na prevenci, ke které patří také vhodná strava, zejména špenát a listová zelenina z jeho skupiny společně s omega-3 mastnými kyselinami z mořských zdrojů.

 

Dosud neznáme příčinu makulární degenerace, ale ke škodlivým vlivům patří volné radikály z ultrafialového záření. Kouření je prokázaný rizikový faktor VMD a katarakty. Kouření lze tak z faktorů způsobujících VMD nejsnáze ovlivnit. Z dvou účinných karotenoidů ve špenátu se věnujme luteinu a zeaxantinu. V mnoha studiích se prokázal snížený výskyt VMD a katarakty při konzumaci potravin bohatých na lutein/zeaxantin. Se zvýšenou koncentrací luteinu a zeaxantinu v makule se snižuje dopad škodlivých světelných paprsků na buňky sítnice, zajišťující zrak. Lutein/zexantin tak chrání náš zrak. Před prvními klinickými příznaky VMD se v retině objevují nežádoucí účinky. První výsledky studií u osob s vysokým rizikem VMD potvrdily tuto skutečnost. Prevence této zákeřné oční nemoci musí být celoživotní. Čím dříve s prevencí začnete, tím lépe sítnici ochráníte.

 

Vyššímu riziku VMD a katarakty jsou vystaveni:

  • Ženy
  • Modroocí lidé
  • Kuřáci
  • Jedinci, kteří trpí srdečně-cévním onemocněním a vysokým krevním tlakem
  • Obézní lidé
  • Všichni, kdo tráví většinu času v uzavřené místnosti
  • Lidé s nízkým příjmem ovoce a zeleniny
  • Dalekozrací lidé (pouze riziko VMD)

 

Lutein a zeaxantin chrání ještě před dalšími očními onemocněními. Katarakta se běžně vyskytuje u starších osob, 18 % ve věku 64 až 74 let a 45 % ve věku 75 až 84 let. Katarakta vzniká tak, že poškozené buňky se hromadí v duhovce. Ve dvanáctileté harvardské studii se u 77 466 zdravotních sester zjistila přímá souvislost mezi množstvím luteinu a zeaxantinu a výskytem katarakty. U těch, které konzumovaly nejvíce luteinu/zeaxantinu, podstoupilo o 22 % méně operaci katarakty. Další studie u 36 000 lékařů prokázala obdobné výsledky. Téměř každá studie sledující riziko nemocí zraku došla ke stejnému závěru: dostatečná konzumace luteinu a zeaxantinu – zejména špenátu, kapusty a brokolice – chrání před očními nemocemi. Chlorofyl ve špenátu má protirakovinné účinky. První studie ukazují, že brání růstu nádoru a projevuje se výrazným účinkem proti škodlivým karcinogenům způsobujícím mutace buněk. Lutein a zeaxantin se v potravinách nacházejí v různém poměru. Vědci zjistili, že samotný zeaxantin chrání před makulární degenerací. Doporučeno je konzumovat 12 mg luteinu denně, což zajišťuje určité množství zeaxantinu. Doporučené množství zeaxantinu není zatím stanoveno.

 

Čerpáno z knihy: Superpotraviny (Steve G. Pratt, M. D. a Kathy Matthewsová)

Příspěvek byl publikován v rubrice Obchod, prodej a jeho autorem je Sarka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>